Torma näitering

Näitemängu on harrastatud Tormas juba alates 1882. aastast

1882. aasta suve teisel poolel otsustasid Torma kihelkonnakooli õpetaja Adalbert Reiljan ja Rassiku küla taluperemees M. Kask näitemängu tegema hakata. Osatäitjateks valiti peamiselt koolipoisid, õpetama asus koolmeister, ruumide eest hoolitses M. Kask, kes selleks kohandas oma suure sara. 29.septembril ( mihklipäeval) 1882.aastal mängiti esimest korda Tormas näidendit, milleks oli L.Koidula „ Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola”. Etendus toimus Rassikus.

1883. aastal mängiti Kõnnu vallamajas Carl Robert Jakobsoni Torma ainetel kirjutatud mõisavastast näidendit “Arthur ja Anna”. Sama aasta jaanipäevaks õpiti selgeks koguni kaks näidendit – Juhan Kunderi “Muru Miku meelehaigus” ja Koidula “Saaremaa onupoeg”.

13. mail 1933. aastal asutati „Torma Näitetrupp”.

Torma näitering on oma tegevusaja kestel lavastanud mitu tugeva kunstilise tasemega näidendit Eesti ja teiste rahvaste näitekirjanduse klassikasse kuuluvat nagu August Kitzbergi „ Püve talus” ja „ Kosjasõit”, Hugo Raudsepa „ Põrunud aru õnnistus”, Berthold Brechti „ Härra Punttila ja tema sulane Mati”, Ida Evaldi „ Ballaad tütarlapsest ja hiiglasest”. Näitering on teinud palju väljasõite. Nii on mängitud korduvalt Tabiveres, Palamusel, Palal, Sadalas, Saarel, Vaimastveres, Avinurmes, Siimustis, Põltsamaal, Kaareperes. Torma näiteringis on aastate jooksul mänginud väga paljud tormalased.

Nõukogude võimu perioodil oli Torma näitering kultuurimaja raudvaraks. Vahepeal oli selline huvi näitemängu vastu, et tegutses korraga kaks truppi.

Torma näiteringi juhtideks on olnud Kaarel Viigi, Magda Aasa, Ants Viigi, Ene Ütt ja Luule Lehemets. Enam kui paarkümmend rolli on Torma näiteringis laval esitanud Luule Lehemets. Mitte üksi rolle mänginud, vaid ka aidanud ka lavastada. Enam kui pool sajandit laval mänginud, ja sellest üle poole eestvedajaks ning näitejuhiks on olnud Kaarel Viigi ( 1887-1963). Torma näitering on olnud tuntud ka väljaspool koduvalda. Sellest räägivad ülevaatustel ja konkurssidel saadud võidud. Kooli näiteringis osalenud õpilasest, kes on oma edasise elutee sidunud Tormaga, ei jätnud paljud osalemata ka Torma näiteringis.

2002. aastal tähistati Tormas kohaliku näiteringi 120. aastapäeva.

2011-2019

Näitemängutraditsioon jätkus 2011. aasta novembris. Ühisel nõul ja jõul otsustas üks tore seltskond hakata tegelema harrastusnäitlemisega. Mõningase veenmise peale oli neile nõus lavastajaks tulema kauaaegne näiteringi juhendaja ja isetegevuslane Luule Lehemets. Esimeseks näitemänguks oli Jaan Viigi kirjutatud „Tühjad näpud”.

2013. aasta 31. mail tuldi lavale uue tükiga “Naine on ka inimene”, mille autoriteks on L. Promet ja R. Parve. Seda lugu mängiti lausa üheksa korda, nii maakonnas kui ka väljaspool.

2014. aasta mais etendus Enn Vaiguri „ Igal oinal oma mihklipäev”. Sama aasta augustis esines Torma näitering Torma kihelkonnapäeval C.R.Jakobsoni kirjutatud näidendi „ Arthur ja Anna” katkenditega.

2016.aastal etendusid Jüri Tuuliku lühinäidend „ Kosjakontor” ja Mai Talveti „ Perekondlikud küsimused”.

Torma näitering on korraldanud kahel aastal ka teatripidu, kus meeleolu lõid ansamblid. 

2018. aastal käis näitering väljasõidul Kihnu. Käidi külas ka Kihnu Virvel, kellele esitati ka näitemäng „ Kosjakontor”. Virve sõnul oli see esimene kord, kui ta kodus näitemängu mängiti.

24. juuni 2019 oli eriline päev, mil Laulu- ja Tantsupeo tuli jõudis Tormasse. Torma näitering esines rahvamajas etendusega „Muhulaste imelikud juhtumised juubelilaulupeol”. Näidendi autoriks Juhan Smuul ja lavastajaks oli Luule Lehemets.

Alates 2011.aastast on Torma näitering esinemas käinud Laekveres, Kääpal, Kasepääl, Juula külamajas, Palal, Pajusis, Tabivere Kassema külas, Voorel, Rannamõisas, Jõgeval, Võrumaal Tsolgos ja Puigal ning Hiiumaal.

2011-2019 aastatel kuulusid Torma näiteringi koosseisu Mereli Tubin, Piret Nõmm, Andra Väits, Triinu Karu, Piia Nõmm, Rivo Oras, Janno Zõbin, Terle Roondik, Alar Õunapuu, Kätlin Ridal, Rein Reiman.

2019

2019. aasta sügisel alustas tööd näitering uues koosseisus. Uue näidendi õppimise võtsid ette Kaili Kalm, Piret Nõmm, Mereli Tubin, Kätlin Ridal, Luule Väin, Rein Karu, Urmas Lall. Lavastaja on Rein Karu. Kunstniku rollis on Jaana Sepper ja heli- ja valgustehnikaga tegeleb Terle Roondik. Lavastamisel on Aireé Pajuri näidend “Tõmbetuul”. Esietendus on planeeritud oktoobrisse 2020. Kahjuks etendus lavale ei jõudnud.

2021-2023

21.oktoobril 2021.aastal tuleb näitering uuesti kokku. Juhendajaks tuleb Eve Somelar. Näiteringi koosseis on jälle suurenenud. Koosseisu kuuluvad vanadest olijatest Mereli Tubin, Alar Õunapuu, Terle Roondik, Kaili Kalm. Liituvad veel Liisi Rosenberg, Carl-Kristjan Sepp, Paul Abram, Ats Abroi ja Ülo Laurend. Õpitakse selgeks Andrus Kivirähki näidend “Eesti matus”. Esietendus täissaalile Torma rahvamajas 22.mail 2022.aastal. Septembri kuus tuli Ülo Laurendi asemele Valdi Reinas. Järgmine ja ka viimane “Eesti matuse” etendus oli Torma rahvamajas 8.oktoobril 2022.

Novembrikuus alustab sama koosseis Hugo Raudsepa näidendi “Roosad prillid” õppimist. Tehakse koostööd Torma kapelliga. Näiteringiga liituvad veel Terje Tähtjärv ja Hannes Hanst. Näiteringis 11 liiget. Juhendaja Eve Somelar.

Artikleid Torma näiteringist

https://www.vooremaa.ee/torma-naitering-sai-125-aastaseks/

https://maaleht.delfi.ee/arhiiv/torma-naiteringil-oli-eriti-tegus-esinemiste-periood?id=67511758

Tekstide koostamisel on kasutatud Tormalaste Kodupaigaühenduse väljaandeid: Torma Albumid III, IV, VIII.