Kuldõun puukausis

MTÜ Torma Kultuur toob 2021. aasta juulis Torma ringtallis vaatajate ette omaaegse Liivimaa valgustaja Johann Georg Eisenist kõneleva lavastuse „KULDÕUN PUUKAUSIS”.

Autor ja lavastaja Janek Varblas.

Mängivad:

Margus Grosnõi (Rakvere Teater)

Andres Tabun (Ugala teater)

Marin Mägi-Efert

Kalle Jürgens

Anne-Mai Tevahi

Janek Varblas

Kätlin Ridal

Kaili Kalm

Paul Abram

Rein Karu

Eve Somelar

Lavastus veab võrdlusmärgi mitte niivõrd Eiseni eluloolistele seikadele, vaid selle 250. aasta taguse aja ja tänapäeva vahele.

Lavastus etendub Torma ringtallis kaheksal juulikuu õhtul:

N 15.07 kell 19

R 16.07 kell 19

L 17.07 kell 19

P 18.07 kell 16

K 21.07 kell 19

N 22.07 kell 19

R 23.07 kell 19

P 25.07 kell 16

Autorilt:

Miks selgub nii mõnegi teadlase või filosoofi uuenduslike ideede ja plaanide tegelik mõte ja eesmärk alles aastakümneid hiljem, tihtipeale pärast autori lahkumist siitilmast? Teda võidakse pidada veidrikuks või isegi hullumeelseks, keda ühiskonnas küll näiliselt takka kiidetakse, kuid seljataga kirtsutatakse mõne ennekuulmatu väite peale nina või kirutakse suisa maapõhja.

Selline oli paljuski ka rahvavalgustuslikul sajandil elanud kirikuõpetaja Johann Georg Eiseni saatus. Ja ehkki kaasaegsete poolt mittemõistmist leidnud jumalasulane saavutas isegi Vene keisrikojas kõrge maine, ei suutnud ta läbi murda kohalike stagneerunud mõisnike rumalast vastuseisust ja tagakiusamisest. Siiski jõudis ta oma Torma eluperioodil nii kohaliku rahva kui ka kogu Liivimaa talurahva elujärje parandamiseks teha hämmastavalt palju, nii et, teda võib õigusega nimetada Torma valgustajaks.

Saksamaalt pärit Eisen tegutses Torma ja Lohusuu pastorina aastail 1746-1775. Eisen murrab ettekujutuse kirikuõpetajast kui vaiksest, tagasihoidlikust mehest, kes tegeleb vaid hingeharimisega ning maistesse asjadesse liialt ei sekku. Eisen seevastu oli nii majandusmees kui filosoof, kes püüdis oma ideid Torma rahva seas juurutada. Suuresti tema eestvõttel rajati ka siiani tegutsev Torma kivikirik. Kuulsaks sai ta Vene impeeriumis aga esimesena, kes keisrinnale tutvustas talupoegade pärisorjusest vabastamise ideed. Lisaks praktiseeris ta arstina, tutvustas Vene keisrikojas köögiviljade kuivatamise ideed, mis eriti meeldis sõjaväe toiduga varustajatele. Levitas uusi puu- ja aiaviljasorte kohaliku rahva hulgas ning püüdis puhastada isegi kristlust, tema meelest ebavajalikest ideedest ja liialdustest. Pärast tema lahkumist Tormast Venemaale, hääbusid ka tema uuendused ja ideed ning ununes ka tema panus rahvavalgustuslikku liikumisse aastakümneteks.

Piletid müügil Piletilevis:

https://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/draama/kuldoun-puukausis-74015/

Jälgi lehekülge https://www.facebook.com/Kuld%C3%B5un-puukausis-107642898124831

Osale üritusel https://www.facebook.com/events/1097851130703881/